SEZNAM VŠECH ZEMÍ

  HLEDÁNÍ



  PERSONALIZACE
Přidat RSS
 
Přidej na Google
 
Přidej na Seznam


  REKLAMA

Vakcíny a očkování
 
Povinné a naléhavě doporučované očkování
Žlutá zimnice
Povinné očkování všech osob, které přijíždějí ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice. Certifikát o očkování je požadován pro cestovatele přijíždějící původní nebo tranzitní země s endemickým výskytem nákazy. (Očkování se zde vyžaduje jako ochrana vůči zavlečení této choroby jejíž přenašečem je komár Aedes aegypti, který se v cílové zemi objevuje). Tyto země a oblasti se považují za endemické: Afrika: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad, Kongo, Cote d'Ivoire, Rovníková Guinea, Etiopie, Gabun, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Keňa, Libérie, Mali, Niger, Nigérie, Rwanda, Sv. Tomáš a Principe, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Súdán (na jih od 15° severní zeměpisné šířky). Tanzanie, Togo, Uganda, Zair, Zambie (oblast západně od 25° zeměpisné délky Východ). Amerika: Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Francouzská Guayana, Guyana, Panama, Peru, Suriname a Venezuela.
Certifikát o očkování je vyžadován u dětí starších 1 roku. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.
Ostatní očkování
Hepatitida A
Očkování je doporučeno, plánuje-li cestovatel pobyt mimo turistické oblasti, ve venkovských oblastech (pěší turistika), a pro osoby s pracovním úkolem v odlehlých oblastech. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus
Očkování je doporučeno, plánuje-li cestovatel pobyt mimo turistické oblasti, ve venkovských oblastech (pěší turistika), a pro osoby s pracovním úkolem v odlehlých oblastech. Očkování se provádí podáním 1 injekční dávky nebo 3 perorálními dávkami minimálně 2 týdny před cestou.

Cholera
V červnu 1991 SZO vydala rezoluci, že certifikát o očkování proti choleře nemá být dále požadován v žádné zemi nebo oblasti. I když se cholera stále vyskytuje v některých oblastech, její riziko pro cestovatele bývá zpravidla velmi nízké a očkování se doporučuje jen osobám ve zdravotních jednotkách a záchranářům pracujícím v endemických oblastech. Nejlepší bezpečnost je vyvarovat se kontaminované vodě a potravinám. Doporučuje se používat sycenou vodu, horký čaj nebo kafe, případně balené nealkoholické nápoje mezinárodních výrobců. Stravovat se tepelně upravenými pokrmy a ovoce vlastnoručně oloupané. Osoby žijící nebo pracující v nevhodných sociálních podmínkách, stejně jako osoby s oslabeným imunitním systémem (s deficitem tvorby žaludeční kyseliny po chirurgickém zákroku vředu), osoby s antacidovou léčbou a osoby užívající konopí (užívání marihuany snižuje sekreci žaludečních kyselin) bývá často vnímaví k této nákaze, proto by měly být mnohonásobně pečlivější ve výběru potravin a nápojů v endemických oblastech cholery. Očkování se provede 2 dávkami podanými v minimálně jednotýdenním intervalu, zhruba 14 dní před cestou. Po 6 měsících se vyžaduje přeočkování další vakcinační dávkou.

Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje jako preventivní očkování vztekliny všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když takové očkování poskytuje počáteční ochranu, podle některých doporučení je vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se zde měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Očkování se provede 3 dávkami aplikovanými v 1 měsíci, doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Hepatitida B
Někdy bývá doporučováno, existuje-li reálné riziko přenosu infekce krví nebo riziko pohlavním přenosem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu a to podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu u 60-80% cestovatelů.


Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám.

Záškrt
Doporučuje se zkontrolovat stav očkování proti záškrtu a případně si nechat aplikovat 3 dávky vakcíny proti záškrtu (dětskou nebo dospělou podle věku) v intervalu 6 týdnů a 6 měsíců mezi následujícími dávkami. Je-li třeba je možné očkování zrychlit podáním 3 dávek v intervalu 1 měsíce. V nouzovém případě lze považovat první 2 dávky za dostatečně ochranné a 3. dávku je možné aplikovat až po příjezdu nebo v době pobytu.

Tetanus
Doporučené očkování. Význam: existence vysokého rizika nákazy při poranění o neznámý předmět. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, je vhodné si nechat podat alespoň jednu dávku tetanické vakcíny (jako přeočkování). Pokud poslední dávka byla podána před více než 15 lety, je třeba se nechat znovu očkovat 3 dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu je možné provést podáním 2 dávek po 1 měsíci (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již 2 dávky dostatečně účinně ochrání před možnou nákazou.

Spalničky
Doporučené očkování. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. zda byly podány dvě dávky. V opačném případě je vhodné před cestou se nechat očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem. Cestujete-li s malým dítětem (mladším 15 měsíců), je vhodné ve věku 12-15 měsíců provést toto očkování, a to nejpozději 14 dní před odjezdem.
Malárie

Riziko malárie se na většině území nevyskytuje, riziko existuje pouze v severovýchodní části země v nízko položených oblastech severní a Mpumalanga Provinces hraničící s Botswana, Zimbabwe a Mozambique včetně národního parku Kruger, a podél pobřeží Natal na sever od řeky Tugela. Vysoké riziko: nížiny na severu a východě severních provincií a na východě Mpumalanga (národní park) pobřeží na severovýchodě KwaZulu-Natal (okres Ingwavuma a Ubombo), zvláště v období děšťů; průměrné riziko: zbývající oblasti nížin na východě KwaZulu Natal až na jih k 29° (Tugela - povodí) a příhraniční oblasti s vysoce rizikovými oblastmi nízké riziko: především v období sucha (červenec-říjen). Poznámka: Osobám plánující navštívit národní park Kruger se doporučuje antimalarická profylaxe během vysokého rizika v období od října do května.
Dominující období výskytu: leden-prosinec
A. funestus: Komáři ve volné přírodě; líhnou se ve sladkých vodách e sluncem osvětlených močálech, velkých řekách a na okrajích travnatých potoků. Napadají člověka v noci, většinou uvnitř příbytku; přebývají uvnitř lidských obydlí.
A. gambiae: Komáři v dosahu lidského obydlí; líhnou se v kalužích na slunci, ve vodě ve zvířecích stopách, v kalužích poblíž lidského obydlí, v umělých rezervoárech. Napadají člověka většinou uvnitř příbytku; vrchol jejich útoku na člověka je od 2,00 do 4,00 ráno; přebývají v tmavých místech obydlí i venku.
Incidence malárie způsobené parazitem Plasmodium falciparum (nejnebezpečnější forma malárie pro člověka): 99% a incidence malárie způsobené ostatními třemi parazity (Plasmodium vivax, ovale a malariae); benigní forma malárie: 1%
Malárie vyvolaná P.falciparum je rezistentní k léčbě s chloroquinem a sulfadoxin-pyrimethaminem se objevuje ve všech malarických oblastech této země.
Profylaxe:
Cestovatelům při organizované cestě, ubytování v hotelu, se doporučuje antimalarická profylaxe (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) ve vysoce rizikových oblastech včetně národního parku Krüger v období říjen-květen. V období od června do září ve vysoce rizikových oblastech nebo ostatních oblastech celoročně lze profylaxi nahradit jen pohotovostní (stand-by) léčbou (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo artemether/lumefantrin).
U ostatních cestovatelů v případě vysokého rizika malárie se doporučuje antimalarická profylaxe (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo doxycyklin). Je-li riziko průměrné je možné zvážit buď antimalarickou profylaxi (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) nebo jen pohotovostní (stand-by) léčba s antimalariky (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo artemether/lumefantrin). Stejná pohotovostní léčba je vhodná i v případě nízkého rizika expozice malárie.

Mapa výskytu malárie
(po kliknutí
na obrázek
se mapa zvětší)
Ostatní zvláštní infekční rizika
Mor
Během posledních 10 let zde nebyly hlášeny žádné případy moru. Vzhledem k výskytu moru v minulosti se očkování doporučuje jen těm osobám, které by mohly být příležitostně v kontaktu s hlodavci (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři, speleologové atd.). Známé rizikové oblasti se nacházejí podél severní a západní hranice s Lesotho a národním parku Zebra severně od Port Elizabeth.

Brucelóza
Horečka Sindbis
Horečka Dengue
Horečka West-Nile
Horečka boutonneuse
Horečka Rift Valley
Hemoragická horečka Krim-Kongo
Chikungunya - převážně na severovýchodě
Tuberkulóza
Bilharcióza - severní provinci, Mpumalanga a KwaZulu Natal (Národní park), východní Kap; povodí až po přístav Elizabeth
Venerické infekce
  UŽIVATEL
 nepřihlášen

¤ LOGIN
¤ REGISTRACE

  ADMINISTRACE
¤ KONTAKT
¤ O NÁS

  TOP FOTO
Sierra Espadan
Jan Gajdorus
Valencia, Espana 2007


© COPYRIGHT 2002-2008 www.cestopisy-online.cz